Ангіопатія сітківки – широке поняття, під яким мають на увазі порушення проникності, зростання, тонусу, звивистості судин на очному дні. В першу чергу, оцінюється можливість просування крові по ним (відсутність тромбів, звужень і інших «бар’єрів»). Ця патологія майже невіддільна від ретинопатії (порушень в будові власне сітківки).

На очному дні можна знайти відображення безлічі захворювань, переважно кардіологічних, неврологічних, ендокринних і хвороб крові. Судинах сітківки притаманні всі особливості мозкових судин, так як у них спільне походження.

За ним також судять про зміни в загальній судинної мережі. Наприклад, високий артеріальний тиск відчуває судинну стінку на міцність, «загартовує» її – вона стає товстою і менш еластичною. На очному дні це проявляється звуженням і вираженою извитостью судин.

Крім того, можуть виникати мікроаневрізми (мішечкуваті розширення судин), дрібні крововиливи, просочування плазми в сітківку і формування вогнищ набряку (ексудатів), патологічне розширення і багато інших змін.

Ангіопатія сітківки - Тарус

Симптоми ангиопатии сітківки

Ангіопатія на ранніх стадіях зазвичай нічим не проявляється. Описувані пацієнтами скарги на:

  • розмитість зображення;
  • поява мушок, павутинок перед очима;
  • затемнення;
  • зниження зору поблизу;

мають найчастіше скороминущий характер і асоціюються з декомпенсацією основного захворювання. Наприклад, виникають на тлі підвищеного артеріального тиску або рівня цукру в крові.

Ангиоретинопатия – далеко зайшло стан. Ознаки такої патології можуть відрізнятися в залежності від її вираженості. Ключові симптоми – зниження зору, «сліпі плями» (скотоми), звуження полів зору.

Причини розвитку захворювання

Зміна судин сітківки цікавить не тільки офтальмолога, але і терапевта, ендокринолога, невропатолога. Справа в тому, що артерії та вени сітківки – відкриті для огляду, на відміну від системи кровопостачання інших органів.

Найбільш поширені захворювання сітківки , Що супроводжуються ангиопатией:

  • Гіпертонічна хвороба;
  • Цукровий діабет;
  • Ниркова дисфункція;
  • Атеросклероз;
  • Ревматизм;
  • Судинні синдроми (Рейно, Бюргера, периартериит, перифлебит);
  • Гематологічні дефекти;
  • Порушення роботи щитовидної залози.

Фізіологічні причини змін на очному дні – похилий вік і вагітність.

Виключно «очні» джерела ангиопатии – гострі розлади кровообігу сітківки (тромбози, емболії), хронічні гипотонические стану центральної артерії сітківки.

Діагностика

Ангіопатія – самостійний офтальмологічний діагноз, спираючись на який профільний фахівець може підтвердити або виключити конкретне захворювання. Великий плюс у тому, що її не складно виявити.

Досвідчений лікар оцінює функціональність судин, розглянувши їх на великому збільшенні (метод офтальмоскопії). Це дослідження неінвазивної, безболісно, не вимагає спеціальної підготовки хворого, крім розширення зіниці за 20 хвилин до процедури.

Огляд очного дна в Центрі “Тарус” виконують за допомогою дзеркальної лінзи Гольдмана VOLK V3MIR. Цей інструмент забезпечує максимальний огляд від центру до периферії сітківки.

Крім описаної простий і інформативною методики в Центрі “Тарус” використовують:

  • Візометрію (дослідження гостроти зору);
  • Периметрію (тестування периферичного зору);
  • Оптичну когерентну томографію (сучасний метод візуалізації структур очі, дозволяє оцінити товщину і цілісність сітківки).

Решта діагностичні заходи призначаються лікарем за потребою.

Лікування ангиопатії

Перші стадії ангіопатії рекомендовано спостерігати. Прогресуючі форми викликають ускладнення, і саме вони вимагають специфічної терапії. Щоб не допустити цього, важливо пам’ятати: краще лікування – профілактика.

У разі патології судин сітківки, мова йде про компенсацію основного захворювання: ретельний контроль рівня глюкози, тиску, роботи нирок і т.д. Зверніть увагу ! Багато змін на очному дні (наприклад, локальний набряк) мають оборотний характер, коли викликала їхня хвороба відступає.

Якщо виникнення неоваскуляризації (зростання новоутворених судин), формуванню ексудатів і навіть набряку в макулярній (центральної) зони уникнути не вдалося, застосовують лазерне лікування та введення анти-VEGF препаратів – таких, як Айлія, Луцентіс.

Останні блокують ендотеліальний судинний фактор росту, а значить, зменшують пропотеваніе плазми, призводять до запустеванию «непрошених» судин.

А якщо знехтувати контрольними візитами до офтальмолога?

Запущена ангіопатія, як уже говорилося, тягне за собою серйозне пошкодження сітківки. Серед них: неоваскулярная глаукома, відшарування сітківки , Макулодистрофії. Це досить агресивні стану і усунення таких наслідків – тривалий і копіткий процес.

Очікувані результати

Своєчасне введення анти-VEGF препаратів, проведення лазерного або оперативного лікування підвищує зорові функції від декількох букв до двох-трьох рядків, в залежності від стадії. Виконуючи всі вказівки лікаря, Ви попередите ускладнення і отримаєте збереження якісного зору.

Вартість лікування агніопатіі сітківки

Лазерна коагуляція сітківки

Найменування процедуриЦіна
Лазерна коагуляція при периферичної дегенерації сітківки (ПДС )4000 грн.
Лазерна коагуляція при периферичної дегенерації сітківки (ускладнений варіант, показання визначаються лікарем-ретинолога)4 500 грн.
Лазерна коагуляція при діабетичної ретинопатії (ДРП), тромбозах, центральної серозної ретинопатії і інших судинних аномаліях, перший сеанс3 900 грн.
Лазерна коагуляція при діабетичної ретинопатії (ДРП), тромбозах, центральної серозної ретинопатії і інших судинних аномаліях, наступні сеанси2 200 грн.
Лазерна коагуляція типу «Грати», при макулярної патології (розриви, кістозний макулярної набряк т.д.)3 500 грн.
Лазерна YAG-дісцізія вторинних пленчатих катаракт, зіничних плівок, ірідотомія, швартотомія в передній і середній третини склоподібного тіла на YAG-лазері Ellex SuperQ3 800 грн.
Селективна лазертрубекулопластіка (СЛТ) при відкритокутовій глаукомі3 800 грн.
Додаткова процедура периферичної лазерокоагуляції (малий обсяг до 200 імпульсів)2 200 грн.
Панретинальная лазеркоагуляція5 200
Ціна вказана за лікування одного ока.