Що таке катаракта?

Причини утворення катаракти - ТарусКатаракта – очне захворювання, що характеризується помутнінням кришталика – природною “лінзи” очі. Переважно, воно вражає людей старшого та похилого віку, однак існує і вроджена катаракта. Здоровий кришталик абсолютно прозорий і еластичний, тому око добре бачить предмети, що знаходяться на віддаленому і близькій відстані. При катаракті біологічна “лінза” мутніє, а людина бачить нечіткі, розмиті зображення.

Причини виникнення катаракти

лікування катаракти – обов’язковий процес, оскільки активне прогресування хвороби призводить до неминучої сліпоти. Причин, через які з’являється пелена перед очима, кілька:

  • природні фізіологічні зміни;
  • погана екологічна обстановка;
  • шкідливі звички;
  • генетична схильність;
  • тривале застосування певних препаратів (наприклад, гормонів);
  • ендокринні розлади;
  • травми очей;
  • сильне ультрафіолетове випромінювання.

З грецької мови назва цього захворювання перекладається як «водоспад», тому що зір затуманюється, а людина бачить наш світ крізь падаючу воду.

Основні симптоми катаракти:

  • мелькання перед очима темних плям;
  • роздвоєння зображення при погляді на яке-небудь джерело світла;
  • розпливчастість, що не піддається корекції;
  • погіршення здатності розпізнавати кольори;
  • зниження нічного і сутінкового зору.

“Оманливі” ознаки катаракти:

  1. У людини з економікою, що розвивається катарактою виникає необхідність часто змінювати окуляри. Але на перших порах, при центральному помутнении, з’являється уявний позитивне зрушення. У людей виникає бажання знімати окуляри для читання, предмети поблизу бачаться чіткіше, ніж до розвитку катаракти. Це явище називають “міопізації”. При відсутності лікування зір прогресивно знижується і поблизу, і вдалину.
  2. Несподівано може покращитися “вечірній зір”, іноді люди починають в сутінках бачити краще, ніж вдень. Такий обнадійливий симптом всього лише вказує на те, що периферія кришталика зачеплена менше, ніж ядро, і в темряві, коли зіниця розширена, картинка чіткіше саме за рахунок цих умовно здорових прикордонних ділянок.

Говорячи про вікову катаракті – хвороба частіше двостороння, просто швидкість прогресування на різних галузях буває різною.

Основні види катаракти

Причини виникнення катаракти

  1. Природні вікові фізіологічні зміни, пов’язані зі старінням організму;
  2. Генетична схильність;
  3. Погана екологічна обстановка;
  4. Шкідливі звички – в основному, куріння;
  5. Тривале застосування певних препаратів (наприклад, гормонів);
  6. Ендокринні розлади;
  7. Травми очей;
  8. Сильне ультрафіолетове випромінювання.

У молодому віці в силу еластичності кришталикових мас сам кришталик – вкрай еластичний, проте з віком кришталик втрачає пружність і мутніє – розвивається катаракта. Процес помутніння кришталика можна порівняти з появою сивини або зморшок – їх можна маскувати, але неможливо звернути зміни назад. Можна опосередковано впливати на процес дозрівання (наприклад, пригальмувати її розвиток за допомогою вітамінотерапії), але неможливо повернути прозорість вже ураженому кришталику. Саме поетомуедінственним сучасним, надійним і результативним методом боротьби є хірургія катаракти – заміна кришталика штучною интраокулярной лінзою.

Історична довідка

У перекладі з грецького “катаракта” означає “водоспад”. Це історична назва, який сформувався під впливом давнього уявлення про механізм захворювання – вважалося, що на зіницю опускається сіра каламутна плівка зверху вниз. Насправді, катаракта – “білкова” хвороба, тобто в основі патологічних змін лежить порушення амінокислотного складу мас кришталиків. В молодості кришталик м’який і податливий, оскільки представлений еластичним капсульної мішком з гелеподібним вмістом. З віком кришталик втрачає пружність і мутніє – розвивається катаракта. Крім вікової, розрізняють вроджену, травматичну і ускладнену катаракту. Крім того, помутніння може виникати на тлі отруєння деякими речовинами або опромінення. “Наповнювач” кришталика містить воду і білки. Під дією часу, кількість води в лінзі знижується, а білки вступають в незворотні хімічні реакції. Процес помутніння кришталика можна порівняти з появою сивини або зморшок – їх можна маскувати, але неможливо звернути зміни назад. Саме тому можна опосередковано вплинути на дозрівання катаракти (наприклад, пригальмувати її розвиток за допомогою вітамінотерапії), але неможливо повернути прозорість вже ураженому кришталику. Єдиним сучасним, надійним і результативним методом лікування катаракти є операція із заміни кришталика интраокулярной лінзою (ІОЛ) . Ступеня розвитку катаракти:

  • початкова;
  • незріла;
  • зріла;
  • знехтував;

Виразність симптомів залежить не стільки від ступеня зрілості, скільки від місця, де почалося помутніння. Початкова периферична (коркова) катаракта не дає про себе знати в деяких випадках десятиліттями, і часом виявляється випадково на огляді у офтальмолога. Тоді як центральна (ядерна) погіршує зір вдалину вже на першій стадії.

Тобто перший і значно впливає на якість життя ознака катаракти – погіршення зору.

Важливо знати! З появою методу факоемульсифікації катаракти відпала необхідність чекати “дозрівання” катаракти. Якщо раніше витягувався тільки твердий щільний кришталик, то тепер операцію можна проводити відразу ж після постановки діагнозу і як тільки пацієнта перестає влаштовувати якість його зору.

Пам’ятайте! Запорукою успіху проведеної операції з видалення катаракти буде неухильне дотримання Вами усіх вимог Вашого лікаря до і після операції.

фахівці клініки «Тарус» мають довгостроковий досвід в мікрохірургії катаракти, тому беруться навіть за найскладніші випадки! У розпорядженні офтальмологів є діагностичні прилади останнього покоління і сучасне хірургічне обладнання.

Головний лікар клініки є членом Європейського Товариства катарактальних і рефракційних хірургів ESCRS.

Довірившись нам, Ви зможете повернутися до повноцінного життя після проведення операції! Ми забезпечимо якість, безпеку і результативність операції!