Лікування астигматизму в офтальмологічному центрі Тарус

Що таке астигматизм?

Астигматизм – захворювання, при якому через зміну будови очного яблука порушена рефракція очей – процес заломлення променів. Промені світла, проходячи через оптичну систему, фокусуються на сітківці в одній точці, що забезпечує чіткість зображення.

коли рогівка або кришталик (Або обидва) мають нерівну поверхню, через що промені не можуть зібратися в одну точку, що викликає дискомфорт і спотворення зображення.

Як бачить людина з астигматизмом

Заломлення світла відбувається з різною силою, в результаті одні обриси предметів виглядають різкими, інші розмитими. Одні лінії – чіткими, інші – викривленими. Можливо двоїння.

Що відбувається при астигматизмі?

Через те, що лінії сходяться не в одній точці на сітківці, а в декількох до або після неї, виникає розмите пляма (коло світлорозсіювання), яке бачить людина, а через нього весь інший нечіткий світ.

Чим небезпечний?

Викликає сильні головні болі і різь в очах. У складних випадках призводить до косоокості , амбліопії, Сліпоти. Плюс перекручена картинка – саме по собі недобре і дискомфортно.

Як розпізнати?

Астигматизм негативно впливає на здатність чітко і правильно розрізняти предмети як далеко, так і поблизу. Різко знижується здатність бачити в сутінках, розглядати деталі. Іноді це зберігається, але супроводжується сильним розмиванням периферичного огляду. В інтернеті існують нескладні тести на перевірку расфокусе, але підтвердити або спростувати побоювання повинен лише офтальмолог з допомогою глибокої діагностики.

симптоми астигматизму

Перший і самий чіткий ознака астигматизму – погіршення зору. Предмети далеко втрачають свої контури, троятся або розтягуються. З’являються пульсуючі головні болі, причому не обов’язково в момент напруги очей, але і через кілька годин. В очному яблуці з’являється різь, сльозотеча, печіння, напруження і втому. Виникає чутливість до світла, яка супроводжується тиском на очі і болями в лобової і скроневої частини голови.

Дії пацієнта при астигматизмі

Дискомфорт, пов’язаний з чіткістю, повинен бути сигналом до того, щоб піти на консультацію до лікаря. Особливо якщо ви не можете розпізнати контури предмета або часто схиляєте голову на бік для того, щоб це зробити. Далі дотримуйтесь рекомендацій лікарів, які після вивчення особливостей і складності хвороби, підберуть відповідну терапію.

види астигматизму

Розрізняється залежно від того, яким спотворенням рефракції порушена емметропія (Нормальний стан очі):

Емметропіей забезпечують два головних меридіана (вертикальний і горизонтальний), що знаходяться перпендикулярно по відношенню один до одного. Перетинаючись, вони утворюють ту точку фокусування на сітківці, яка дає чіткість. Співвідношення їх не / ураженості визначає наступні види:

Простий гіперметропіческій астигматизм

Стан, при якому в одному з меридіанів присутній міопія, в другому немає рефракційних порушень. Фокус в такому випадку знаходиться за сітківкою. Часто непомітний на ранніх стадіях і діагностується вже перейшовши в середню або складну.

симптоми: відсутність різкості при читанні або близькому розгляді, швидка стомлюваність, яка в медицині називається астенопії.

лікування: на ранньому етапі, в разі відсутності супутніх ускладнень (наприклад, косоокості) не потрібно. Носіння оптики виправляє зір, але не усуває причину. Від неї можна позбутися лише хірургічним шляхом.

Складний гіперметропіческій астигматизм

Гіперметропія в різній мірі присутній на обох головних лініях, за сітківкою утворюються відразу дві точки фокусування.

симптоми: відсутність різкості при читанні або близькому розгляді, швидка стомлюваність, яка медицині називається астенопії.

лікування: носіння окулярів або (жорстких, м’яких) лінз, вони допоможуть уникнути ускладнень, апаратна (лазерна) корекція.

Простий миопический астигматизм

Стан, при якому частина променів збираються в фокус на сітківці, а частина перед нею. Чим більше таких “недошедших променів”, тим захворювання серйозніше. Проста форма – до 1 д – припускає, що в вертикальному меридіані присутній міопія, тоді як горизонтальний не торкнуться.

Складний міопічний астигматизм

Його характеризує многоточечная фокусування перед сітківкою.

лікування: оррігіруется сфероціліндріческіе або торическими стеклами, кератотомія, лазерна операція.

Змішаний астигматизм

Найскладніший і часто зустрічається. Розвиваються відразу два порушення, а це значить, що фокусування відбувається і до внутрішньої оболонки ока, і позаду.

У дітей – переважно вроджений астигматизм, часто додатково ускладнений косоокістю, велика ймовірність розвитку амбліопії.

У дорослих – зустрічається в 20% випадків і проявляється після черепно-мозкових або очних травм, перенесених операцій, інфекцій.

симптоми: неможливість зосередити погляд на друкованому шрифті, біль в надбрівної області, стомлюваність.

Типи астигматизму

Тут поділ йде за типом домінуючого меридіана:

  • прямий

Характеризується більшу заломлюючої силою вертикального, тому і лінії, які йдуть зверху вниз розпізнаються краще. Є переважаючим типом, з часом переходить в зворотний.

Лікування при прямому типі астигматизму – виключно операційне. Корекція – окулярами / лінзами циліндричної форми.

  • зворотний

За аналогією – горизонтальні лінії домінуючі. Вони викликають більший дискомфорт, оскільки все, що нас оточує, має переважно вертикальну орієнтацію.

Лікування при зворотному типі астигматизму – астігматомія (оперування), що дає практично миттєвий результат. Рекомендується носіння окулярів або лінз.

Астигматизм з косими осями

Головними меридіанами виступають не вертикальні / горизонтальні, а діагональні, які знаходяться в секторі 30-50 градусів або 120-150.

за структурою

  • кришталикових – деформується форма кришталика. Рідкісна форма. Нелечение призводить до косоокості;
  • рогівковий – свою сферичність втрачає рогівка;
  • Інший внутрішній астигматизм – похиле, децентрірованного, торичні деформування заднього шару сітківки;
  • Загальний – змішана форма кришталикових і рогівкового;
  • Остаточний – виникає після помилкової рефракційної корекції аметропії.

Часто задаваемые вопросы об астигматизме

Як пов'язаний астигматизм з кератоконусом?

Астигматизм является одним из его симптомов. Кератоконус — это утончение роговицы и ее выпуклость под действием внутреннего давления. Поэтому детальное ее обследование — важный этап диагностики.

ступеня астигматизму

В классификации помогает диоптрия (д) — единица измерения оптической силы. Исходя из ее измерения, различают:

  • незначительную — >0,5 Д;
  • низкую — до 1,5 д;
  • среднюю — до 3д;
  • высокую — 3д и более.
форми астигматизму
  • Врожденная — наблюдается уже с рождения. Бывает физиологической — не превышает 1д и не оказывает никакого влияния на чистоту зрения, чего не скажешь об обычной.
  • Приобретенная — следствие травм, операций на глазах, болезней роговицы.

<script type=”application/ld+json”>
{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “FAQPage”,
“mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “Как связан астигматизм с кератоконусом?”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “Астигматизм является одним из его симптомов. Кератоконус — это утончение роговицы и ее выпуклость под действием внутреннего давления. Поэтому детальное ее обследование — важный этап диагностики.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “Степени астигматизма”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “В классификации помогает диоптрия (д) — единица измерения оптической силы. Исходя из ее измерения, различают:

незначительную — >0,5 Д;
низкую — до 1,5 д;
среднюю — до 3д;
высокую — 3д и более.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “Формы астигматизма”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “Врожденная — наблюдается уже с рождения. Бывает физиологической — не превышает 1д и не оказывает никакого влияния на чистоту зрения, чего не скажешь об обычной.
Приобретенная — следствие травм, операций на глазах, болезней роговицы.”
}
}]
}
</script>