Що таке глаукома?

Глаукома – одне з найбільш агресивних і підступних захворювань в офтальмології. Зір, втрачене внаслідок її розвитку, не підлягає відновленню. Тому захворювання, що не піддається лікуванню, неминуче веде до сліпоти.

Воно проявляється як підвищений внутрішньоочний тиск, що викликає – без медичної коригування – атрофію зорового нерва. Через зеленуватий відтінок кришталика, який він набуває під час гострого нападу, недуга відомий під назвою “зеленая катаракта”.

Характерні ознаки захворювання:

Сигналом про розвиток патології можуть служити:

  • почервоніння слизової оболонки і її постійна вологість;
  • почервоніння слизової оболонки і її постійна вологість;
  • поява мурашок, пелени перед очима;
  • появи райдужного малюнка при погляді на яскраве світло;
  • болючі відчуття в очах;
  • звуження кута зору.

ЯКІ ФАКТОРИ РИЗИКУ ВИНИКНЕННЯ ГЛАУКОМИ?

  • вік – хвороба частіше вражає людей старше сорока років – в цей період знижується кількість рідкої вологи, тобто внутрішньоочний тиск неминуче підвищується;
  • спадковість – існує генетична схильність до глаукоми;
  • ендокринні розлади – відомо, що у людей, які страждають на цукровий діабет, глаукома виникає в два рази частіше;
  • наявність хронічних захворювань очей.

Як люди бачать при глаукомі?

Як люди бачуть при глаукомі

Причини розвитку глаукоми

Внутрішньоочний тиск (ВОТ) підвищується через дисбаланс між припливом і відтоком очної рідини. А через сильного натиску на зоровий нерв поступово відбувається відмирання нейронних відростків, що веде до повної його атрофії і зниження зору.

Симптоми

Дана патологія здатна тривалий час розвиватися в прихованій стадії. Наступні ознаки говорять уже про прогресивний розвиток недуги:

  • складна адаптація при різкій зміні освітлення (з темного приміщення в світле, і навпаки);
  • погане розрізнення кольорів;
  • поступове звуження поля зору – спочатку “випадають” бічні предмети або знаходяться в стороні, потім відбувається звуження центрального зору від області носа до периферії.

Різке падіння гостроти зору свідчить про запущеній стадії і незворотному відмирання волокон. Існує також гостра стадія закритокутовій форми, яка характеризується світлобоязню і почервонінням очей, затуманеним поглядом, “стріляють” болями в області скронь, чола, скул, нудотою (блювотою), зміною числа серцевих скорочень.

Чим небезпечна глаукома?

Недуга підступний вже тим, що погано діагностується і не викликає занепокоєння у людини, поки не перейде в необоротну стадію. У запущених випадках глаукомного процесу незворотні навіть при успішному лікуванні ВГД і тягнуть за собою сліпоту. Чому необхідно не затягувати, а лікувати глаукому!

Стадії захворювання

Виходячи з досліджень стану поля зору і зорового нерва розрізняють наступні стадії:

  1. Початкова – обидва показники в нормі, присутні мінімальні відхилення;
  2. Розвинена – зміни головки зорового нерва вже помітні, як і звуження поля зору;
  3. Далекозайшовша – подальше прогресування звуження поля зору;
  4. Термінальна (кінцева) – зір втрачається частково або повністю.

За рівнем внутрішньоочного тиску

ВГД вимірюється спеціальним приладом і визначається в рамках трьох значень (в мм рт.ст.):

  • нормальне – <22 мм.;
  • помірне – 22 – 29 .;
  • високе – >29 рт.ст.

Види хвороби

Її розділять за двома критеріями:

  • причина виникнення

Тут виділяється врождена глаукома (бере свій початок з моменту формивання плоду); первина– проявляється як результат структурних порушень ока; вторина– наслідок різних очних захворювань або травм.

  • форма

Буває відкритокутова – протікає безсимптомно, поступово і непомітно;

закритокутова – розвивається через порушення дренажної системи ока, які блокують нормальний відтік внутрішньоочної рідини, а її скупчення провокує різке підвищення тиску.

Механізми розвитку глаукоми

При клінічному стані ока рідина рівномірно розподіляється по камерним кутах. Порушення цього процесу викликає скупчення вологи з подальшим здавленням зорового нерва. Це змінює траєкторію нервового імпульсу, через що сигнал про зображення не проходить в тканини мозку, знижуючи зорову функцію. Втрата зору при глаукомі незворотна.

Профілактика

Єдиним профілактичним методом є регулярний медичний огляд у спеціаліста не менше 1 разу на два-три роки для людей старше 40 років і 1 разу на рік, якщо є проблеми із зором.

Популярні питання про глаукому

На глаукому хворіють тільки люди похилого віку?

Переваги, так. Хоча зустрічається і в дитячому віці в уродженою формі і в результаті супутніх захворювань або травм очей.

Чи повернеться глаукома після операції?

Таке трапляється в невеликому відсотку випадків, що пов’язано з природними ранозагоювальні процесами організму. Але в 90% випадків розвиток хвороби припиняється.

Глаукома завжди призводить до сліпоти?

Без корекційного втручання – так. З різною інтенсивністю.