Що таке діабетична рітінопатія

Діабетична ретинопатія – патологія сітківки , Обумовлена зміною проникності і зростання судин у хворих з цукровим діабетом. Діабетичну ретинопатію умовно ділять на непролиферативную, препролиферативной і проліферативну (власне за ступенем розростання нових судин).

Класифікація, насправді ще ширше, і враховує наявність або відсутність микроаневризм, крововиливів, твердих і м’яких ексудатів, оточених і ішемічних зон. На стадії проліферації виявляються новостворені судини, розростання фіброзної тканини і спровокована ними відшарування сітківки .

Чим небезпечна діабетична ретинопатія очей?

Діабетична ретинопатія і діабетичний макулярної набряк – серйозні прояви цукрового діабету, які ведуть до втрати зору.

У будь-якому випадку, гіперглікемія, тобто підвищення рівня цукру в крові, згубно впливає на клітини, в тому числі і судинної стінки. Вона стає менш міцною – кров і плазма вільно виходять у міжклітинний простір, на пошкодженому ендотелії легко утворюються тромби. Спочатку діабет вражає дрібні судини, тому вени і артерії сітківки – не виняток.

Як відбивається ретинопатія на зорі?

На початкових етапах падіння зорових функцій може і не бути. Звичайно, сітківка – найтонша нервова тканина – дуже чутлива до перебоїв кровопостачання, але компенсаторні механізми, а також тимчасове благополучний стан в центральній, макулярної області, забезпечують прийнятне зір.

Коли з змінених судин просочується кров – ділянки сітківки виявляються під крововиливами або втрачають харчування (частковий тромбоз).

Приблизно тоді з’являться перші симптоми захворювання:

  • «Мушки» перед очима;
  • розмитість зображення;
  • викривлення ліній.

Більш небезпечні ознаки – різке зниження зору, поява спалахів (блискавок), одномоментне зникнення певного сегмента в поле зору (насування «пелени»). Іноді такі явища вказують на розвиток відшарування сітківки

ознаки ретинопатії

Остаточний діагноз встановлюють після ряду спеціальних інструментальних досліджень. У нашому Центрі, стан очі діагностується за допомогою:

  • Біомікроскопії (передній відрізок ока теж піддається впливу діабету – у хворих швидше розвивається катаракта, на запущених стадіях у райдужку проростають новоутворені судини);
  • Тонометрії (для виключення вторинної глаукоми);
  • Ультразвуковий біометрії (контролю прилягання сітківки);
  • Периметрії (оцінки полів зору);
  • Оптичної когерентної томографії.

Останній метод – сучасний і інноваційний, при ньому відбувається покрокове дослідження шарів сітківки, точно визначає її цілісність і товщину. Його виконують, в тому числі, і для контролю лікування – порівнюючи, наприклад, величину набряку до і після лікування.

Найбільш важливий метод в діагностиці ДРП – огляд очного дна. Доктора Центру “Тарус” проводять його за допомогою дзеркальної лінзи Гольдмана VOLK V3MIR, яка забезпечує максимальний огляд і оптимальне збільшення деталей.

Що робити при діабетичної ретинопатії?

Залежно від форми і стадії процесу визначають обсяг лікувальних заходів. Оптимальний шлях встановлює лікар після проведення діагностики.

Один з варіантів терапії – поєднання анти-VEGF-препаратів з лазерною коагуляцією сітківки . Спочатку всередину очі в склоподібне тіло (інтравітреально) вводиться ліки. Воно блокує ендотеліальний судинний фактор росту, в результаті чого нові судини запустевают, навколишній їх набряк спадає.

Ця маніпуляція відповідає медичним стандартам і виділена в діючих рекомендаціях. Процедура виконується сертифікованим лікарем з досвідом інтравітреальних ін’єкцій. Укол – мініоперація, тому проводиться в стерильній операційної, під місцевою анестезією. Після ін’єкції закапую краплі з антибіотиком для профілактики бактеріальної інфекції.

Знизивши таким чином ризик виникнення внутріопераціонного крововиливи, офтальмолог приступає до вирішального «раунду» боротьби з проліферацією – лазером «припікає» функціонуючі ділянки. Детальніше про можливості лазерної дії можна дізнатися в наступному розділі.

запущені випадки

Якщо діабетичну ретинопатію вчасно не виявити або не лікувати – неминуче розвиток ускладнень: відшарування сітківки, макулодістофіі (зміни центральної зони сітківки), масивних крововиливів в склоподібне тіло або неоваскулярной глаукоми. Остання виникає через те, що шлях відтоку внутрішньоочної рідини (кут передньої камери) в прямому сенсі заростає новоутвореними судинами.

Лікування ускладнень набагато складніше і дорожче, ніж первинного захворювання. Тим більше, що шанс на успішний результат обернено пропорційний кількості “обтяжуючих факторів”.

Важливо! Лікування ДРП неможливо без компенсації цукрового діабету. Інакше боротьба з пошкодженими судинами буде рухатися по колу: офтальмолог буде їх коагулювати, а глюкоза, в той же час, продовжить руйнувати інші.

Результат лікування ретинопатії

Мета лікування – усунути новостворені судини і наслідки порушення кровотоку. Після введення анти-VEGF препарату Айлія, наприклад, третина пацієнтів відзначає додаток двох рядків в таблиці, третина отримує одну сходинку. Решта підлягають повторному курсу уколів.

Ціна на лікування діабетичної ретинопатії

Лазерна коагуляція сітківки

Найменування процедуриЦіна
Лазерна коагуляція при периферичної дегенерації сітківки (ПДС )4000 грн.
Лазерна коагуляція при периферичної дегенерації сітківки (ускладнений варіант, показання визначаються лікарем-ретинолога)4 500 грн.
Лазерна коагуляція при діабетичної ретинопатії (ДРП), тромбозах, центральної серозної ретинопатії і інших судинних аномаліях, перший сеанс3 900 грн.
Лазерна коагуляція при діабетичної ретинопатії (ДРП), тромбозах, центральної серозної ретинопатії і інших судинних аномаліях, наступні сеанси2 200 грн.
Лазерна коагуляція типу «Грати», при макулярної патології (розриви, кістозний макулярної набряк т.д.)3 500 грн.
Лазерна YAG-дісцізія вторинних пленчатих катаракт, зіничних плівок, ірідотомія, швартотомія в передній і середній третини склоподібного тіла на YAG-лазері Ellex SuperQ3 800 грн.
Селективна лазертрубекулопластіка (СЛТ) при відкритокутовій глаукомі3 800 грн.
Додаткова процедура периферичної лазерокоагуляції (малий обсяг до 200 імпульсів)2 200 грн.
Панретинальная лазеркоагуляція5 200
Ціна вказана за лікування одного ока.