Сітківка – це найтонша нервова тканина, внутрішня оболонка ока. Вона має складну будову – в ній десять умовних шарів. Говорячи простою мовою, за своїм походженням, сітківка – це клітини мозку, винесені на периферію.

Її значення важко переоцінити: якщо порівнювати очей з фотоапаратом, то сітківка – фотоплівка, формування зображення без неї неможливо. Тому її ніжна, в деякому роді, ненадійна фіксація – несприятлива особливість.

Насправді сітківка міцно прикріплена до наступного шару тільки в двох місцях – по зовнішньому краю (по колу) і навколо зорового нерва. За що залишилася площі зовнішні закінчення фоторецепторів (паличок і колбочок) пухко з’єднані з відростками клітин пігментного епітелію.

Цікаво! Коли в око потрапляє світло, відростки пігментного епітелію витягуються, і зв’язок міцнішає. У темряві вони коротшають, тому прилягання сітківки забезпечується тільки внутрішньоочного тиску.

Причини відшарування сітківки

Лікування відшарування сітківки - Тарус Так як анатомічно вона розташовується між судинною оболонкою (хориоидеей) і склоподібним тілом – її відшарування провокується найчастіше патологією однієї з цих структур.

Зокрема:

  • освітою вітреоретінальних спайок;
  • розрідженням / сморщиванием склоподібного тіла;
  • гемофтальм (внутрішньоочним крововиливом);
  • хоріоідіта;
  • дистрофією.

Під впливом тих чи інших факторів, на поверхні сітківки формується розрив (дірчастий, клапанний або напівмісячний). Через нього під оболонку потрапляє рідина і утворює “міхур”.

Ослойка сітківки – серйозна захворювання сітківки . Процес відшарування: спочатку сітківка піднімається куполом, потім може відриватися від зубчастої ліній (її умовна межа), збиратися в складку або воронку (центральна відшарування).

Найбільш поширені захворювання, на тлі яких може відбуватися відшарування – висока короткозорість , Діабетична ретинопатія. Часта причина хвороби – травма. Тому виникнення “димки”, “розмитості” перед травмованим оком – привід для негайного звернення до лікаря.

Ще виділяють первинну (ідіопатичну) відшарування. Справа в тому, що в області зубчастого краю сітківки у здорових людей бувають невеликі кісти, які не викликає ніяких скарг. “Катастрофа” трапляється при спонтанному розриві кісти.

Ознаки відшарування сітківки

Описані випадки безсимптомного перебігу хвороби. В основному це стосується периферичних розривів і локальних отслоек.

Класичні ознаки захворювання:

  • зниження зору;
  • мушки перед очима;
  • блискавки, “спалахи” з боків;
  • відчуття пелени;
  • випадання полів зору, ефект “шор”.

Важливо! Будь-який з цих симптомів, і навіть їх поєднання, не є прямою вказівкою на відшарування. Діагноз має бути підтверджений офтальмологом, після обстеження.

Інструментальні методи виявлення відшарування:

  1. Візометрія – визначення гостроти зору з корекцією – при даному захворюванні зміна лінз не приносить значного поліпшення; при макулярном набряку може тимчасово “допомагати” плюсова корекція;
  2. Периметрія – оцінка полів зору – виявляє секторальне випадання периферичного зору або наявність худобою (темних плям), які свідчать про обмежені дефекти цілісності внутрішньої оболонки ока;
  3. Офтальмоскопія – огляд очного дна за допомогою дзеркальної лінзи Гольдмана VOLK V3MIR з максимальним збільшенням та оптимальної деталізацією;
  4. Оптична когерентна томографія – комп’ютерна покрокова зйомка сітківки – найбільш точна і сучасна візуалізація очного дна.

Чим загрожує відшарування?

Найбільш небажаний “сценарій” розвитку подій – стійке зниження зору, зокрема в центрі. Крім того, можливий розвиток вторинної неоваскуляризации (зростання новоутворених судин), а значить і вторинної глаукоми .

У хворих з відшаруванням згодом розвивається ускладнена катаракта . У запущених випадках (частіше, як наслідок травми) виникає субатрофия очного яблука (зниження його тонусу і розміру).

Запущена форма захворювання характеризується ущільненням, укороченням відшарованому ділянки. З кожним втраченим днем шанси на його випрямлення та відновлення анатомічного положення – знижуються.

Лікування і профілактика

Запобігти идиопатическую відшарування практично неможливо. Але виявити фактори, що привертають і спробувати на них вплинути – ключова мета офтальмолога.

Лікарі Центру “Тарус” відстежують зміни на очному дні у пацієнтів з високою короткозорістю, периферичної дегенерацією сітківки, макулодистрофії або на цукровий діабет.

Подібний моніторинг передбачає своєчасне виконання панретинальной (по всій площі) або локальної лазерокоагуляції сітківки.

Ця процедура полягає в механічної блокування розриву або дистрофічного вогнища, який йому передує. Це своєрідна “штопання” патологічних ділянок.

Методи радикального лікування відшарування – вітректомія (видалення скловидного тіла) з відновленням обсягу вітреальной порожнини газом або силіконом, і склеральну пломбування, коли закриття дефекту виробляють не з боку склоподібного тіла, а ззовні – на поверхні склери.

результати лікування

Ефект безпосередньо залежить від просторості, а головне – давності відшарування. “Свіжі” зміни, навіть при панретинальной ураженні, добре піддаються лікуванню і нерідко закінчуються збереженням високого зору.

При старих відшарування – втручання проводяться без гарантії відновлення зорових функцій і з меншим очікуваним результатом.

Ціна на лікування відшарування сітківки

Лазерна коагуляція сітківки

Найменування процедуриЦіна
Лазерна коагуляція при периферичної дегенерації сітківки (ПДС )4000 грн.
Лазерна коагуляція при периферичної дегенерації сітківки (ускладнений варіант, показання визначаються лікарем-ретинолога)4 500 грн.
Лазерна коагуляція при діабетичної ретинопатії (ДРП), тромбозах, центральної серозної ретинопатії і інших судинних аномаліях, перший сеанс3 900 грн.
Лазерна коагуляція при діабетичної ретинопатії (ДРП), тромбозах, центральної серозної ретинопатії і інших судинних аномаліях, наступні сеанси2 200 грн.
Лазерна коагуляція типу «Грати», при макулярної патології (розриви, кістозний макулярної набряк т.д.)3 500 грн.
Лазерна YAG-дісцізія вторинних пленчатих катаракт, зіничних плівок, ірідотомія, швартотомія в передній і середній третини склоподібного тіла на YAG-лазері Ellex SuperQ3 800 грн.
Селективна лазертрубекулопластіка (СЛТ) при відкритокутовій глаукомі3 800 грн.
Додаткова процедура периферичної лазерокоагуляції (малий обсяг до 200 імпульсів)2 200 грн.
Панретинальная лазеркоагуляція5 200
Ціна вказана за лікування одного ока.